Тема уроку: Дисперсія світла. Спектральний склад світла. Кольори
Мета уроку:
Навчальна:
Добитися розуміння учнями явища
дисперсії світла і синтезу монохроматичних променів всіх кольорів неперервного
спектру. Показати причину залежності швидкості поширення світла в речовині від
його кольору. Пояснити, що показник заломлення залежить від швидкості світла в
речовині і це явище являється причиною дисперсії. Показати єдність
матеріального світу, роль спостережень і
експерименту в пізнанні.
Розвиваюча:
Розвивати пізнавальну активність, логічне мислення, уміння бачити прояви
вивчених закономірностей в оточуючому світі, розв'язувати нестандартні задачі.
Розвивати комунікативні здібності учнів.
Виховна: Виховання
цілеспрямованості, настирливості в досяганні поставленої мети, відповідальне
відношення до праці.
Тип уроку:
урок вивчення нового матеріалу
Обладнання:
джерело світла, скляна призма, лазерна указка, проектор, мультимедійна дошка,
роздатковий матеріал.
Структура уроку:
І.
Організаційний момент.
ІІ.
Актуалізація опорних знань учнів.
ІІІ.
Мотивація навчальної діяльності.
ІV. Оголошення теми. Формування мети
і завдання уроку.
V.
Сприйняття і усвідомлення нового матеріалу.
1. Дослід
Ньютона.
2. Дисперсія
світла.
3. Чому
світ різнокольоровий?
4. Дисперсія
в природі.
5. Зв’язок фізики з іншими науками.
6. Розв’язування задач.
VІ. Підсумок уроку.
VІІ. Домашнє завдання.
ХІД
УРОКУ
І. Організаційний
момент. Створення психологічної атмосфери
уроку; підготовка необхідного обладнання; включення учнів у діловий ритм уроку.
Формування мети і завдань уроку, очікуваних результатів.
ІІ.
Актуалізація опорних знань учнів.
1. Як
поширюється світло в однорідному прозорому середовищі?
2. Чи
завжди світло поширюється прямолінійно? В яких випадках ні?
3. Який
кут називають кутом падіння променя на поверхню?
4. Який
кут називають кутом заломлення променя?
5. Що
таке заломлення світла?
6. Пояснити
значення виразу «Оптична густина середовища».
7. Сформулювати
закономірності заломлення світла.
8. Де
швидкість світла більша: в алмазі чи у воді? (Відповідь: у воді, так як оптична
густина води менша.)
ІІІ.
Мотивація навчальної діяльності.
Дослід
з склом.
Із
сивої давнини дійшла до нас легенда про дивовижну шапку, яка робить невидимим
кожного, хто її вдягне. А чи можна винайти шапку-невидимку, тобто розробити метод
ставати невидимим?
У
романі ,,Людина-невидимка”
англійський письменник Герберт Уельс, переконує своїх читачів, що стати
невидимим цілком можливо. Його герой, геніальний фізик, відкрив метод робити
прозорою тканину людського організму, натираючи його спеціальним, винайденим
ним кремом. Здається, що невидимка може бути наймогутнішим із смертних. Але чи
може він бачити? У цьому місці руйнується вся ілюзія могутності невидимки.
Невидимка має бути сліпим! Промені проходитимуть через очі, не заломлюючись у них
і не затримуючись, отже, вони не можуть викликати в його свідомості жодного
образу. Тому в пошуках шапки-невидимки немає сенсу йти шляхом, вказаним
Уельсом, адже він, навіть якщо буде успішним, ні до чого не призведе.
Ми
не завжди звертаємо увагу на красу навколо нас. Проте спробуйте подумки змінити
зелену траву, синє небо, розмаїття квітів на їх чорно-білі зображення! Ви
відразу відчуєте, як змінився навколишній світ, наскільки біднішим він став. Що
ж таке колір? Чим спричинене забарвлення предметів?
ІV. Оголошення теми. Формування мети
і завдання уроку.
V.
Сприйняття і усвідомлення нового матеріалу.
1. Дослід
Ньютона.(демонстується
відео з дисперсією)
Зробивши маленький
отвір у віконниці, ньютон підставив під вузький пучок світла трикутну скляну
призму. У ній пучок світла заломився, і на протилежній стіні з’явилася красива
кольорова смуга, де в добре знайомому порядку розташувалися всі кольори
веселки: червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий. Цю
кольорову смугу Ньютон назвав СПЕКТРОМ.

Спектр
– різнокольорова смужка, яка утворилася після проходження світла через призму.
Фраза: ,,Чекав обіду журналіст, з’їв бутерброд – став футболіст.”
Біле
світла не є простим, воно є сумішшю всіх кольорів спектра.
2. Дисперсія
світла.
Поява кольорового
спектра внаслідок проходження білого світла крізь призму спричинена тим, що
промені різних кольорів по-різному заломлюються в склі: найбільше заломлюються
фіолетові промені, найменше – червоні (швидкість поширення світла різних
кольорів у даному середовищі є різною, що і зумовлює виникнення дисперсії).
Залежність
швидкості поширення пучка світла в певному середовищі від кольору пучка називають
ДИСПЕРСІЄЮ світла.
Слово ,,дисперсія”
походить від латинського dispersion – розсіювання.
Якщо ж на призму
спрямувати пучок світла певного кольору, то такий пучок не розкладається в
спектр, а залишається одноколірним.
Додаванням
різних кольорів можна отримати біле світло.
3. Чому
світ різнокольоровий?
Світ
різнокольоровий, тому що біле світло складне.
Біла поверхня
відбиває однаково промені всіх кольорів. Тому альбомний аркуш, освітлений
джерелом білого світла, здається нам білим. Зелена трава. Освітлена тим самим
джерелом, відбиває переважно промені зеленого кольору, а решту променів
поглинає. Червоні пелюстки квітки відбивають промені червоного кольору, синій
піджак відбиває синій колір.
Накладання
кольорів.
4. Дисперсія
в природі.
Якого кольору
буде зелене листя, якщо на нього спрямувати промені світла синього кольору?
Листя здатне відбивати лише зелений колір, тож усі інші кольори поглинаються.
Отже, листя нам здаватиметься майже чорним. А от чорна поверхня поглинає
промені всіх кольорів, тому бодай яким світлом ми його освітимо, чорне завжди
здаватиметься чорним.
Розв’язання завдання про шапку невидимку
можливе – через забарвлення предметів таким кольором, який зробить їх
непомітним для ока. Подібне трапляється в природі. (Учні наводять приклади).
5. Зв’язок фізики з іншими науками.
Учні
розповідають про вплив певного кольору на людину.
6. Розв’язування задач.
Задача 1. Чи
відбиватиметься зелене світло від червоної поверхні? Від білої?
Задача 2. На
білий папір наклеїли червоні літери. Яким світлом треба освітити папір, щоб
літери не можна було побачити? (Червоним)
Задача 3. Яким
здаватимуться червоні літери, коли їх розглядати крізь зелене скло? (Чорними)
Задача 4. Крізь
призму дивляться на велику білу стіну. Чи здаватиметься ця стіна забарвленою в
кольори спектра? (Ні)
Задача 5. Які
промені сильніше заломлюються у склі – червоні чи фіолетові? Жовті чи сині?
VІ. Підсумок уроку.
Залежність
швидкості поширення пучка світла в певному середовищі від кольору пучка
називають дисперсією світла. У результаті дисперсії біле світло, що пройшло
наприклад, крізь призму, утворює спектр, тобто виявляється розкладеним на сім
спектральних кольорів( червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний,синій,
фіолетовий).
У
разі накладання двох різних спектральних кольорів утворюються інші
кольори.Завдяки тому, що різні кольори по-різному відбивають, заломлюють і
поглинають світло, ми бачимо світ різнобарвним.
VІІ. Домашнє завдання.
Опрацювати
§25, с.160-163. Розв’язати
Вправу 3,4, с.163
Розв’язування задач
Задача
1.
Чи відбиватиметься зелене світло від червоної поверхні? Від білої?
Задача
2.
На білий папір наклеїли червоні літери. Яким світлом треба освітити папір, щоб
літери не можна було побачити?
Задача
3.
Якими здаватимуться червоні літери, коли їх розглядати крізь зелене скло?
Задача
4.
Крізь призму дивляться на велику білу стіну. Чи здаватиметься ця стіна
забарвленою в кольори спектра?
Задача
5.
Які промені сильніше заломлюються у склі – червоні чи фіолетові? Жовті чи сині?
Golden Nugget Casino | Near me | MapyRO
ВідповістиВидалитиThe Golden Nugget 세종특별자치 출장샵 is located 전라북도 출장마사지 in the heart 경상북도 출장안마 of the Las Vegas Strip. It 전라남도 출장샵 has over 900 rooms, a huge casino, and a sports 김제 출장안마 book on site. The casino's